SGK'dan cihaz alabilmemiz için ne yapmalıyız?

SGK'dan cihaz alabilmemiz için ne yapmalıyız?

SGK'dan cihaz alabilmemiz için ne yapmalıyız?

SGK CPAP, BiPAP , Oksijen Konsantratörü , Mekanik Ventilatör veya aksesuarları temini için sizden Uyku Testi ,CPAP Titrasyon Testlerini veya İlgili branşın (Göğüs Hastalıkları vb.) heyet raporunu istemektedir.

Alacağınız cihaza göre düzenlenecek rapor veya istenen evraklar değişebilir. Her hasta için SUT(Sağlık Uygulama Tebliği) yayınlanan şartları sağlamaları durumunda cihaz temin edebilirler.

SGK ne gibi evraklar istiyor?

Uyku Testi ve CPAP Titrasyon Testi raporunuz, heyet raporu ve reçetesini istemektedir. 

SGK'ndan cihaz temini için Devlet Hastanelerinde mi yatmam [ uyku testi ]  zorunlu mudur ? ( Gün vermeleri uzun sürüyor )

Hayır , Devlet Hastanesi olması gerekmiyor, SGK anlaşmalı ve heyet raporu verebilen özel veya üniversite hastanesinin raporları da geçerlidir.

Cihazı eczanelerde olduğu gibi direk alabiliyor muyuz? 

Cihaz temini için SGK ilk önce kuruma başvurmanızı istemektedir. Eczanelerdeki sistem medikal sektöründe geçerli değildir.

SGK'nda nereye gideceğiz ne yapacaklar?

SGK Merkez Müdürlüklerine bağlı İadeli Cihazlar Servisine gitmeniz gerekmektedir. İadeli Cihazlar Servisi, raporlarınızı ve evraklarını inceler belirtilen cihazı alıp alamayacağınızı onaylarlar. SGK stoklarında mevcut olan cihazları SGK herhangi bir ücret istemeksizin size verir ancak bakım veya aksesuarlarına karışmaz ( hortum , maske , filtre vb.)

SGK bize cihaz verirse, bu cihaz sıfır cihaz mıdır?

SGK yeni cihaz alımı yapmadığından size verilen cihaz daha önceden kullanılmış olacaktır. Stoklarında cihaz yoksa size dışarıdan temin edebilirsiniz denir ve "Kurum Stoklarında Yoktur" diye rapor veya reçetenin arkasını onaylar. 

Dışarıdan cihazı nasıl temin edeceğim benden fatura veya herhangi bir belge istenmeyecek mi?

"Kurum Stoklarında Yoktur" onayını aldıktan sonra istediğiniz yerden bu cihazı temin edebilirsiniz. Fakat bu firmanın cihazları satmaya yetkili olduğu belirtir belge ve UBB(Ulusal Bilgi Bankası) kaydının olmasına dikkat ediniz.

Kurum cihaz için sizden;

-"Kurum Stoklarında Yoktur" onaylı raporunuzu ve reçetenizi

-Zimmet ve Taahütname ( alınan cihazın tedavi sonrası geri verileceğine dair )

-Garanti Belgesi

-Firma Yetki Belgesi

-Cihazın UBB kaydı

-Cihazın UBB etiketi

Zimmet ve Taahütname neden veriyoruz?

SGK size cihazı dışarıdan alabilmeniz onayını verdikten sonra cihazın belirli bir kısmını (Bunlar SUT(Sağlık Uygulama Tebliği) yayınlanır) karşılar ve bunun karşılığında cihazı size zimmetler ve gerektiği durumlarda cihazı geri iade etmekle yükümlü olursunuz. Açıklamak gerekirse SGK sizden cihazı belirlediği tutarlarda satın alır ve size kullanmak üzere zimmet eder.  SGK ayrıca, cihazınızın kullanıp kullanılmadığını yıllık olarak kontrol edebilir.